Kalvekoteletter m. bearnaisesmør, confiterede kartofler og urtecrumble

Kalvekoteletter m. bearnaisesmør, confiterede kartofler og urtecrumble

Sommeren kalder på lettere og mere elegant rødvin, og mad der ikke nødvendigvis råber på tonsvis af tanniner. Kalvekoteletter er et super alternativ til rødere kød. Prøv f. eks. Hugo og Paulines saftige take på Syrah fra Nord-Rhône

Ingredienser:

1 bundt frisk estragon
100 g smør ved stuetemperatur
1 lille finthakket skalotteløg
1 stk bearnaise-essens (kan købes)
Salt og Peber

800 g kartofler
2-3 dl andefedt
2 spsk havsalt

2 fed hvidløg
Skallen af 1 usprøjtet citron
1/2 bundt friske løvstikke
2 spsk ristede mandler
2 skiver ristet rugbrød

4 kalvekoteletter gerne med ben
Olivenolie

Fremgangsmåde:

Hak halvdelen af estragonen fint, og rør det op med smør, løg, og bearnaiseessens, smag til med salt og peber. Rul smørret op som en pølse, og put det i køleskabet.

Skræl kartoflerne og skær dem i nogenlunde ensartede form, som en lille tønde. Placer dem tæt i en gryde, og dæk kartoflerne med andefedt. Kog kartoflerne forsigtigt i andefedtet, indtil de er møre, det tager ca 25 min., og hold dem lune i andefedtet.

Blend resten af estragonen med havsalt, hvidløg, citronskal, løvstikke, mandler og ristet rugbrød. Hvis urtecrumblen virker fugtig, så fordel den på en bageplade og tør den ved 60 grader i ovnen en times tid.

Krydr kalvekoteletterne med salt og peber, og gnid dem med olivenolie, Grill dem 2-3 min på hver side, og lad dem trække i 5 min. 

Tag kartoflerne op af andefedtet, og rul dem i urtecrumblen. Server koteletterne med en skive bearnaisesmør og kartoflerne ved siden af!

Tilbage til blog